Prostřední Ves

PROSTŘEDNÍ VES

p1010496.jpg

Nedaleko od Bohdanče se nachází Prostřední Ves, o které se ve farní kronice píše takto:

,,Tato vesnice leží severozápadně od Bohdanče na silnici z Ledče do Kutné Hory a do Zbraslavi vedoucí. A tedy ta nejbližší a nejpohodlnější vesnice od Bohdanče čítá 26.čísel domovních, z nichžto 18.čísel rolnici, neb gruntovníci jsou a ty druhý domkaři. Pílí a snahou tamějšího starosty Františka Tvrdíka, rolníka Prostřední vsi č.d. 16. byl v roku 1854 zřízen uprostřed návsi železný v kamenném podstavci zasazený kříž a pak zvonek od Josefa Hilsra v Jihlavě litý a u toho samého kříže pod střechou zavěšen.

p1010508.jpg

Které obé jak kříž, tak zvonek v dobrém a zachovalém stavu vydržovati obec na své vlastní výhody se uvolila- ano i tentokráté se uvolila slušnou kapli na tom samém místě postaviti- poněváč se však ty obecní poměry změnily, tedy zůstal aj onen návrh bez všeho uskutečnění. Tato obec čítala v roku 1759- 102 duší a nyní v roku 1876- 219 až dosud samých katolických křesťanů. Tato obec má nyní dvě hospody a jednu kovárnu a osadníci její, jako všech jiných do Bohdanče přikostelených vesnic, živí se ponejvíce rolnictvím.“

Stránky obce, pod kterou Prostřední Ves patří: www.obecbohdanec.cz